Menu Zamknij

Czym kierować się dobierając kolor z palety farb PARA

Czym kierować się dobierając kolor z palety farb PARA?

Kolor

Kolor należy dobierać dokładnie planując każde pomieszczenie. Ponieważ wszystkie tęcze nie są takie same, podobnie każdy inaczej postrzega kolor. Sposób, w jaki go widzimy, to sposób, w jaki mózg go interpretuje. Nie ma znaczenia, jak dokładnie naukowiec mierzy odcień i kolor światła. W końcu twoje oko i mózg podejmują ostateczną decyzję. Każdy postrzega kolor w inny sposób.

Na co zwracać uwagę dobierając konkretny kolor

Pytania, które powinieneś zadać sobie, to:

Jak chcesz się czuć w swoim pokoju?

Jak wybrany kolor wpływa na resztę domu?

Co znajduje się w danym pokoju?

Czy chcę być modny?

Czy będę zmęczony tym kolorem?

Czy kolor, który bardzo lubię będzie miał odpowiednie zastosowanie na ścianach?

I tak dalej…

Nic nie wywołuje emocji szybciej niż „zły” kolor, a już na pewno kolor, którego nie lubisz.

Kieruj się uczuciami

Ciepłe, słoneczne, szczęśliwe, przytulne i bezpieczne. Jeśli są to uczucia, których oczekujesz po swoim pomieszczeniu, wtedy cieplejsze kolory je wyzwolą. Dobierz wtedy odcienie żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, brązowe i kremowe.

Ciepłe kolory mają tendencję do pobudzania natury, dzięki czemu Twój pokój wydaje się mniejszy i przytulniejszy. Pokoje z widokiem na północ lub wschód dobrze wypadają w ciepłych kolorach. Pokoje od strony południowej lub zachodniej mogą czuć się zbyt „gorące” w ciepłych kolorach.

Drewno jest również kolorem. Jeśli twoje drewniane elementy lub szafki kuchenne wyglądają na zmęczone upływem czasu, cieplejsze kolory będą je odświeżać i ukryją ich mankamenty.

Jeśli chcesz czuć się wyrafinowanym, eleganckim, bogatym i mieszkać w większej przestrzeni, zimniejsza paleta pomogą w stworzeniu tego uczucia. Barwy niebieskie, zielone, odcienie czerni, szarości i bieli rozszerzą przestrzeń, poprawią wygląd drewna i nadadzą elegancki wygląd.

Dobierz kolory z palety farb PARA w podziale na ich role

Barwy dobrze jest podzielić na trzy kategorie

1. Podstawowa – która zajmuje około 70% powierzchni kolorystycznej w Twoim pokoju. Na przykład główny kolor ściany
2. Wtórna – czyli około 25% powierzchni kolorystycznej. Jest to kolor większych przedmiotów, takich jak meble i szafki.
3. Akcentująca – około 5%. Kontrastująca grupa kolorów, która nie działa przy tworzeniu harmonijnej kolorystyki, a służy podkreśleniu dwóch wspomnianych powyżej.

Dobre wykorzystanie kolorów powinno być zrównoważone, płynne i nie powinno być wstrząsające. Jeśli udekorujesz pomieszczenie śmiałymi, kontrastującymi lub szokującymi kolorami, szybciej się zmęczysz. Mocne, odważne kolory dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, które nie są często używane.

Moment zmęczenia

W trakcie dekorowania pokoju – po rozplanowaniu pomieszczenia i wybraniu koloru ścian nadszedł czas na finalne wykończenie. Nie wpadaj w panikę, ani się nie bój – masz przecież plan i należy go zrealizować do końca! W połowie urządzony pokój można określić jako na wpół ubrany. Dokończ go najszybciej jak to możliwe i zacznij rozkoszować się swoim lokum. Twoje uczucie zmęczenia jest normalne, ale jeśli teraz przystopujesz i stracisz zapał, dekorowanie pokoju nigdy się nie skończy.

Definicja dobrego smaku polega na tym, że wszystkie elementy projektu pracują nad stworzeniem harmonijnego uczucia. Część osamotnionych elementów może nie prezentować się okazale, ale w połączeniu z odpowiednią kolorystyką i innymi rzeczami stworzy coś niepowtarzalnego.

Kiedy stworzysz dobry projekt swojego pokoju – będziesz cieszyć się nim dłużej bez konieczności wykonywania kolejnych zmian. Najważniejsze to czuć się w nim szczęśliwie.

Kolor to piękna i bardzo indywidualna sprawa. Zrelaksuj się, zrozum i używaj go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *